Nemlendirici kullanmanın faydaları nelerdir?

Nemlendirici çözümler

Nem, sağlıklı ve bakımlı bir ciltte ideal seviyede yer alması gereken önemli bir yapıdır. Nemlendirici ise, nem oranı düşük ciltlerin nem dengesini yakalamayı sağlar. Peki nemlendirici faydaları nelerdir?

Cildin nem ihtiyacı, genç ve bakımlı kalması adına çok önemlidir. Nem, su tutabilen yapıdadır ve böylece cilt yumuşak, ipeksi bir görünüme kavuşur. Bununla birlikte nem, cildin elastik yapısını da sağlar, yumuşak bir doku yaratır. Bu özelliklerinden ötürü nem, aynı zamanda yaşlanma karşıtı bakım ürünlerinin de içeriğindedir. Hem yaşadığınız bölgenin nem oranı hem de cilt tipinize göre nemlendirici bakım ürünü desteği şarttır.

Kuru, yağlı ve karma cilt tipine sahip insanlarda, nemlendirici bakım ürünlerine en çok kuru cilt sahibi kişiler ihtiyaç duyar. Ancak yağlı cilt tipinde nemlendirici gerekli değil gibi bir yanlış algı vardır. Nem, tüm ciltlerin ihtiyacıdır ve yağlı cilt tipine sahipseniz, su bazlı nemlendiriciler tercih edebilirsiniz. Şimdi gelelim nemlendirici faydalarına.

Ciltteki nemi artıran, mevcut nemi koruyan ve cildi güçlendiren nemlendiricilerin öne çıkan faydaları şöyledir:

●       Ciltte kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini engeller

●       Cilt kuruluğunu engeller ve cildin dengesini korur

●       Cildi daha yumuşak ve esnek forma sokar

●       Ciltte kızarıklık ve tahrişi engeller

●       Cilt lekelerine karşı etkilidir

●       Gözenekli cilt görünümünün önüne geçer

●       Siyah nokta ve sivilceye karşı etkilidir, cildi ferahlatır

Nemlendirici nasıl kullanılmalı?

Nemlendirici içeriğe sahip farklı ürün çeşitleri mevcut. Örneğin nemlendirici krem, jel, serumlar bunların içerisinde yer alıyor. Cilt bakım ürünleri içinde etkisiyle fark yaratan nemlendiricilerde ürün seçiminde, cilt tipinize göre karar vermelisiniz. Ciltte leke, siyah nokta veya akne mevcutsa buna uygun bir seçim yapabilirsiniz. Dermatologlar tarafından önerilen nemlendiriciler sayesinde yumuşak ve bebeksi cilt formunu koruyabilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı, yani anti-aging nemlendirici arıyorsanız, ürün içeriğinde hyalüronik asit yer alabilir. Hyalüronik asit cildin nem tutma kapasitesini artırır, bununla birlikte ciltteki kolajen de artışa geçer. Böylece dolgun ve ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz. Cildinizin özel gereksinimlerine uygun bir seçim yaptıktan sonra, nemlendirici kullanma adımları şöyledir:

●       Cildinize nemlendirici sürmeden önce, ılık bir suyla cildinizi rahatlatabilirsiniz.

●       Ardından özel temizleme suyu veya tonik kullanın, cildinizi temizleyin.

●       Cilt gözenekleri açıldıktan sonra, nemlendiriciyi hafifçe uygulayın.

●       Kırışma olan bölgelere nemlendirici uygulamayı ihmal etmeyin.

Nemlendirici kullanmayı bir rutin haline getirmeniz, cilt sağlığı açısından önemlidir. Ciltte makyaj, kir veya farklı dış etkenler gözenekleri tıkar ve önemli cilt sorunlarına yol açabilir. Cilt temizliği ve nemlendirici işlemini rutin haline getirdiğinizde, cildinizdeki nem oranı yüksek kalacaktır.

Nemlendirici markası ve ürün seçimi nasıl olmalı?

Nemlendirici krem veya bakım kremi, yüz kremi seçiminde marka önemli bir kriterdir. Nemlendirici içeriği cilde zarar vermeyen doğal bileşenlerden üretilmiş olmalıdır. Bundan dolayı kendini kanıtlamış, dermatologların önerdiği markaları tercih edin. Nemlendirici markaları içinde son dönemde Bioderma, Etat Pur ve Institut Esthederm ön plana çıkıyor. Ciltte sadece nem değil aynı zamanda özel bakım etkisi de sunan ürünler etkili sonuçlar veriyor. Myeczanem’de ilgi gören ürünlerden bazıları şöyle:

●       Esthederm – Excellage yaşlanma belirtilerine karşı etkili, sıkılaştırıcı kırışıklık kremi

●       Esthederm – Esthe-White leke karşıtı cilt tonu eşitleyici nemlendirici krem

●       Esthederm – Intensive retinol içeren kırışıklık ve yaşlanma karşıtı bakım kremi

●       Bioderma – Sebium Mat Control

●       Bioderma – Sensibio Defensive Rich Cream

Nemlendirici bakım ürünleri, sadece cildin nem kapasitesini artırmıyor. Yukarıda yer alan ürünlerde cilt tonu eşitleme, kırışıklık giderme ve sıkılaştırma gibi etkiler de yer alıyor. Kuru, yağlı, karma cilt tiplerine ve sivilce, akne gibi özel problemlere göre, en uygun ürünü tercih edin. Myeczanem’de geniş ürün seçeneklerini keşfedebilir, internete özel fiyatlarla dermatolojik testlerden geçmiş orijinal ürünleri satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir